Menu
Sepetim

Şef Zeki TOSUN

1983’te Gaziantep’te doğdu. 1999 yılında Antalya’da bulunan ClupMarco Polo Hotel’de mesleğe adım attı. Askerlik görevini Ankara’da bulunan Jandarma Eğitim ve Spor Tesisleri Komutanlığında mutfak sorumlusu olarak tamamladı.

Mutfak tutkusu yeniliklerle doldukça Resort hotellerde çalışma süreci devam etti. Royal Wings Hotel, Clup Phaselis Hotel, Adam&Eva Hotel, İstanbul ve Bodrum’da bulunan Fine dining restoran ve birçok otellerde dönem dönem önemli pozisyonlarda görev aldı. Buralarda bir çok ünlü şeflerin ekibinde çalışma fırsatı bularak mesleki bilgi ve becerini arttırdı.

Mesleki kariyerini genişletmek için Rusya, Çekya ve Kıbrıs’taki birçok seçkin işletmede üst pozisyonlarda degüstasyon  menülerinin oluşumunda ve tabak prezantasyonları üzerinde çalışmaları oldu.

Türkiyenin tek Relais&Chateaux oteli olan Museum Hotel'de Souschef olarak görev aldı. 2016 yılından itibaren Fethiye bölgesinde Finedinig ve Lounge konseptli 2 farklı işletmenin mutfak şefliğini yaptı. Wacs-Dünya Aşçılar Konfederasyonu'nun uluslararası jürilik belgesine sahiptir.