Menu
Sepetim

Kendi Menünü Kendin Oluştur


DİYET MENÜLERİ

Liste besin öğeleri açısından makro (karbonhidrat, protein, yağ) ve mikro (vitamin, mineral, lif) elementleri dengeli ve yeterli biçimde karşılamalıdır. Doğru beslenme planında, gün sonunda; et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, sebzeler, meyveler, ekmek ve türevleri, kuru baklagiller, yağ gibi tüm besin öğeleri yeterli ve dengeli bir şekilde tüketilmiş olmalıdır.

Diyet Menülerimiz için Tıklayınız.

 


EV YEMEĞİ MENÜLERİMİZ

Ev yemekleri menüsü kaliteli malzemeler içermeli. Taze gıdalar ile üretilen yemekler sağlığın dostudur. Kötü, eski ya da bayat gıdalar ile yapılan yemekler ise insan sağlığını tehdit eder. İyi bir ev yemeği içerisinde bulunan malzemeler yönünden hijyen vaat etmeli. Fakat ev yemekleri menüsü her tadı eşit düzeyde içermeli. Salça, tuz, baharat ve benzer unsurlar reçeteye uygun bir biçimde kullanılmalı. Ev yemekleri menüsü gün içerisinde alınması gereken vitaminleri barındırmalı. Yeşilliklerle ve salatalarla desteklenen yemekler zindelik sağlar.

Ev Yemeği Menülerimiz için Tıklayınız.

 

MEZE & KEYİF MENÜ

Meze bizim sofralarımız için çok önemli bir yere sahiptir. Sofrada süs ve güzellik Türk kültüründe meze ile yapıldığı zaman olağan üstü haz vermekte ve bu durum bize verilen ayrıcalıktır. Çok geniş bir sınıfta olan mezelerin ilk olarak akla gelenleri kavun, sebzeler, peynir ve yoğurttur. Türk mutfağını düşünecek olursak yöreler özgü salata çeşitleri, balık çeşitleri, patlıcan, lahana, biber, zeytinyağlılar ile de bu listeyi istediğimiz kadar uzatmak da mümkündür. Çok emek ve zahmet isteyen bu tatlar usta eller aracılığı ile sofralara misafir olmakla soğuk yenmesi ile de acele gerektirmeyen yemeklerdir. Ana yemeklerden önce küçük sunumlar halinde karın doyurmak amacı ile değil sadece atıştırmalık şekilde sunumu yapılan lezzetler olarak da bilinmektedir. Meyveler de ilk olarak meze grubuna dahil değilken sonrasında meze menüsünde yer almaya başlanılmıştır. Yapılışı ve hazırlanışının pratik olması ve soğuk olarak tüketimi yapıldığı için meyveleri de artık meze grubuna girmiştir. Mezeler kısa zamanda tüketimi yapılan ve soğuk olarak tüketilen ana yemekten önce açlığı yatıştıran yemeklerdir.

Meze & Keyif Menülerimiz için Tıklayınız.

 

PROTEİN SPORCU MENÜ

Spor yapan bireyler için en önemli konulardan biri de beslenmedir. Çünkü tek başına sporla başarının kapılarını aralamak zordur. Dengeli beslenme ve yeterli sıvı alımı, hem sağlığı destekler hem de performansı artırır. Her sporcunun gün içinde alması gereken enerji, karbonhidrat ve protein miktarı da ona özeldir.
Kas deyince akla ilk proteinler gelir. Bu bir sporcu için çok önemli ancak karbonhidratların önemi de unutulmamalı. Kaslarımızın, enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullandığını artık hepimiz biliyoruz. Karbonhidrat (tam tahıllar, bulgur, kuru baklagiller, meyve, sebze) tüketmeyen bir sporcu, benzini olmayan arabaya benzetilebilir. Karbonhidratlar, kan şekeri seviyesini dengelemek için birincil yakıtı sağlar, ayrıca beyin de enerji kaynağı olarak sadece glikoz kullanır. Yeterli karbonhidrat almadığınız bir diyette, maalesef enerji kaynağı olarak proteinler kullanılır ve bu durum kas kaybıyla sonuçlanabilir. Bu sebeple egzersiz öncesi ve sonrası doğru karbonhidrat tüketimi, hem kas yapısının korunması hem de performansın artması için çok büyük önem taşır.

Protein Sporcu Menülerimiz için Tıklayınız.